חקירה במשטרה היא חוויה לא נעימה, אך אנשים רבים ברחבי המדינה צריכים להתמודד איתה בכל יום. על מנת שתוכלו לצלוח את האירוע בשלום ולוודא שאתם לא מסבכים את עצמכם, הכנו עבורכם את המדריך הקצר הזה. צוות המומחים שלנו איגד חמישה כללי ברזל שכל נחקר במשטרה צריך להיצמד אליהם בשביל לצלוח את הליך החקירה. 

התייעצו עם עורך דין פלילי 

הצעד הראשון שעליכם לעשות כהכנה לחקירה הוא לשכור את שירותיו של משרד עורכי דין פלילי. רק עורכי דין מקצועיים בעלי ניסיון בדין הפלילי יוכלו לסייע לכם להתכונן לחקירה וללוות אתכם בהליכים הפליליים שיכולים לבוא בעקבותיה.

עורך הדין יוכל לסייע לכם לקבל וודאות בנוגע לתהליך, להעניק לכם עצות וכמובן לוודא שכל הזכויות שלכם נשמרות לאורך תהליך החקירה.

הכירו את הזכויות שלכם

בניגוד למה שאנשים רבים חושבים, לנחקרים בחקירה משטרה יש זכויות מסוימות. לא משנה מה הוא האישום שעליו מדובר או מה הוא נושא החקירה, ישנן כמה זכויות יסוד שמגיעות לכם כמו שמירה על שתיקה וזכותם למוגנות פיזית, כלומר שלא ינהגו כלפיכם באלימות.

במסגרת הייעוץ המקדים, עורך הדין שלכם יחשוף אתכם לכל הזכויות המגיעות שלכם ויסביר לכם מה עליכם לעשות במידה והן נפגעות. פגיעה בזכויות הנחקר היא עבירה על החוק, כך שחשוב לדעת מה הן הזכויות שלכם.

5 כללי ברזל לנחקר במשטרה 

שקלו מילים

כל מה שתאמרו במסגרת החקירה המשטרתית יתועד, יישמר ויוכל לשמש את התביעה נגדכם במהלך שימוע פלילי או המשפט עצמו. מהסיבה הזו, חשוב מאוד שתשקלו את המילים שלכם ואת הפעולות שתבצעו במסגרת החקירה.

במסגרת ההכנה לחקירה מומלץ להבין מה הם המסרים העיקריים שחשוב לכם להעביר במסגרת החקירה. במסגרת עבודתכם עם עורך הדין שלכם תוכלו לדייק את הניסוחים שתאמרו עוד לפני ההגעה לחקירה.

דעו מהי מסגרת החקירה המתבצעת

אחד הדברים החשובים שעליכם להבין היא האם מדובר בחקירה באזהרה, חקירה או במתן עדות. במידה והמשטרה זימנה אתכם לחקירה, אין הדבר אומר שחושבים שאתם אשמים בביצוע פשע מסוים, כלומר שאינכם חשודים.

בניגוד לכך, במידה וזומנתם לחקירה באזהרה, פירוש הדבר שהמשטרה חושדת שאתם אכן אשמים בביצוע עבירה. יכול להיות שהמשטרה תזמין אתכם לתת עדות, כלומר שהיא תבקש מכם לתאר את מה שאתם יודעים בנוגע לאירוע מסוים. לכל סוג של חקירה יש השלכות אחרות, כשהחמורה מכולם היא כמובן החקירה תחת אזהרה שיכולה להוביל למעצרכם. מהסיבה הזו, חשוב מאוד לברר מהי מסגרת החקירה לפני שאתם ניגשים לתחנת המשטרה.

התנהגו בכבוד לחוקרים

תהליך של חקירה מעמיד את הנחקר במצב לא נעים שיכול אפילו להיחוות כמצב משפיל, אך עדיין חשוב לשמור על התנהגות מכובדת אל מול החוקרים. בין אם אתם לא מבינים מדוע זימנו אתכם, בין אם אתם חושבים שחלה טעות ובין אם פשוט עובר עליכם יום רע – אסור לכם לצעוק, להשפיל או לנהוג באלימות כלפי החוקרים.

התנהגויות אלו עלולות לפעול לרעתכם ואפילו לחשוף אתכם להליכים פליליים נוספים, לכן חשוב להתנהג בכבוד אל השוטרים שנמצאים למולכם. הקפידו לשמור על שפה נאותה והשתדלו לא להתפרץ, על מנת שהחוקרים יראו שאתם משתפים פעולה.

זקוקים לליווי לקראת חקירה?

חמשת הכללים שלנו הם רק קצה המזלג של הכנה נכונה לקראת חקירה. במידה וגם אתם עומדים בפני חקירה, אנחנו מזמינים אתכם לפנות אלינו וליהנות מליווי מקצועי ומלא של צוות עורכי דין מנוסים.

לקביעת פגישת ייעוץ במשרדינו ניתן ליצור איתנו קשר עוד היום דרך הטלפון: 03-7538838.

דילוג לתוכן