שיבוש הליכי חקירה

שיבוש הליכי חקירה הוא עניין משמעותי מאוד בתחום של המשפט הפלילי. המשמעות של שיבוש הליכי חקירה מתייחסת לכל ניסיון להתערב בהליך המשפטי, בדגש על חקירות המנוהלות על ידי הגוף המוסמך לאכיפת החוק (לרוב, המשטרה), לצד גופים משפטיים אחרים. שיבוש זה יכול ללבוש צורות שונות, כמו למשל השמדת של ראיות, הטלת פחד על עדים. חומרת מעשים אלה באה לידי ביטוי המשמעות המשפטית, כלומר הטלת עונשים חמורים במקרים שבהם נמצא כי התקיים שיבוש הליכי חקירה. 

איך מוגדר בחוק שיבוש הליכי חקירה

ניתן להצביע על סעיפים שונים בחוק, אשר מהווים דוגמאות למעשי שיבוש הליכי חקירה. למשל, אפשר להצביע על סעיף 244 לחוק העונשין, אשר עוסק במתן עדות כוזבת ובמילים אחרות – שקרית. חשוב להדגיש כי יש עוד דוגמאות רבות אחרות לכך שבמהלך חקירה במשטרה או במצבים אחרים, נחקרים או חשודים מנסים לשבת את החקירה. 

ניתן להגדיר באופן כללי את השיבוש של הליכי חקירה כמעשה שנעשה ביודעין, שמטרתו למנוע מהליך משפטי או מחקירה להתקיים באופן תקין. תחת ההגדרה הזאת ניתן למצוא פעולות כגון שיבוש של ראיות, השפעה על עדים להימנע מלתת עדות או להעיד עדות שקר. מכיוון שמדובר בעבירות חמורות, הרי שבית המשפט לא מהסס להטיל אפילו עונשי מאסר ממושכים על מי שנמצא אשם בשיבוש של הליכי חקירה. 

שיבוש הליכי חקירה

שיבוש הליכי חקירה – סוגים ודוגמאות 

נציג של משרד עורכי דין פלילי מבהיר כי שיבוש הליכי חקירה עשוי לבוא לידי ביטוי בהשמדת או זיוף של  ראיות, הטלת אימה או כפייה על עדים לשנות עדות או להימנע ממסירת עדות. פעולות מסוג זה נועדו לפגוע באופן משמעותי ביכולת המשטרה ורשויות אחרות לבצע חקירות מקצועיות, בהגינות ובאופן תקין. ידוע כי במקרים של פשיעה חמורה, למשל חקירות הקשורות לפשע מאורגן או עבירות אלימות, מאמצי השיבוש עשויים לכלול איומים על עדים, איומי פגיעה על בני משפחה של עדים ואף מימוש של אלימות פיזית. 

לדוגמא, ג. נחשד בהונאה. הוא מגלה שהמחשב שלו מכיל מיילים שעלולים להפליל אותו. לפני שהמשטרה מספיקה להוציא צו חיפוש בעניינו, ג. משמיד את הכונן הקשיח של המחשב, ומוחק לצמיתות ראיות דיגיטליות. מעשה זה של השמדת ראיות פוגע פגיעה ישירה בחקירת המשטרה בפרשת המרמה.

דוגמא אחרת, א. היא עדת מפתח בחקירה הקשורה למעילה בחברה. החשוד במעילה שולח מטעמו עבריין שיאיים על א. בנקמה אם תעיד נגדו. א. החליטה לסגת מהעדות וכך המשטרה תתקשה לבסס את האשמה. 

ועוד דוגמא – ס. נקרא לחקירה בעניין חברו שנחשד בשוד. כדי להגן על חברו, ס. מוסר במכוון מידע כוזב על מקום הימצאו של החשוד בזמן השוד, וכך מטעה את החוקרים. פעולה זו של מסירת עדות שקר משבשת את הליך החקירה.

ההגנה על עדים למניעת שיבוש הליכי חקירה 

ההגנה על עדים נחשבת לדרך חשובה למניעת האפשרות של שיבוש הליכי חקירה. ההגנה כוללת שלל אמצעים שנועדו להבטיח את ביטחונם של עדי מפתח ולאפשר להם להעיד ללא חשש מנקמה. עם זאת, יש ביקורת לגבי היעילות של תוכניות להגנת עדים בשל סיבות שונות. ברור כי הבטחת יכולתם של עדים למסור עדות באופן אמין וללא חשש נחשבת למרכיב קריטי במימוש הליך משפטי תקין והרשעת פושעים. 

הזכות להגנה בזמן חקירה

אנשים המואשמים בעבירה כזאת או אחרת, ניצבים בפני בעיה לא פשוטה. המשמעות של הימצאות תחת חקירה מחייבת ייצוג משפטי מיומן ביותר. חשוב להבין כי ישנן זכויות לנאשם, כולל זכות השתיקה והזכות לקבלת ייצוג בחקירות. זכויות אלה נחשבות ליסודית בהליך משפטי הוגן.

שלח/י לנו הודעה
דילוג לתוכן