חקירה באזהרה

חקירה תחת אזהרה נחשבת לנקודת זמן רבת משמעות בהליך הפלילי. עורך דין חקירה באזהרה מסביר כי מדובר למעשה במצב שבו אנשים מקבלים מגורם רשמי שמייצג את הרשויות, אזהרה על הפיכתם לחשודים. המשמעות היא כל אמירה שלהם עלולה לשמש נגדם בהליך משפטי. 

איך מתחילה חקירה באזהרה?

חקירה באזהרה מתחילה בהודעה רשמית של שוטר, קצין משטרה או נציג מוסמך אחר, שמבשרת  על כך שמתקיימת חקירה פלילית על כל המשתמע ממנה. אזהרה משמשת רגע חשוב מאוד בחקירה, שכן היא בעצם מסמלת מעין תמרור שבו הנחקר בעצם הופך למישהו שרשויות אכיפת החוק סבורות בסבירות גבוהה שהיה מעורב בביצוע פשע (בניגוד לנחקרים שמהווים עדים).

הליך זה של מסירת אזהרה לרוב במהלך חקירה במשטרה, מקפל בתוכו זכויות שונות המוקנות לחשוד. זכויות אלה, למשל הזכות לשמור על שתיקה או הזכות לייצוג משפטי על ידי עורך דין, הן זכויות יסוד במדינה דמוקרטית. שימוש נאות בזכויות נועד לאפשר איזון בין גופי החקירה לבין נאשמים. 

עורך דין חקירה באזהרה

תפקידם של עורכי דין בנושא חקירה באזהרה

עכשיו לאחר שהסברנו בקצרה לגבי חקירה באזהרה, אפשר ללכת צעד קדימה ולהסביר כמה דברים לגבי עורך דין חקירה באזהרה. תפקידו של עורך דין הוא חסר תחליף. עורכי דין בעלי מומחיות בתחום פלילי ובייצוג חשודים או נאשמים, מספקים ליווי משפטי ללקוחותיהם. עורך דין בתחום זה פועל במרץ כדי להגן על זכויותיו של החשוד. עורך הדין יוודא כי החקירה מתנהלת על פי כל כללי החוק, בהגינות ובהגונות המתחייבים. תפקידם של עורכי דין הוא בעצם להבטיח צדק והליך הוגן.

אחת המשימות של עורך דין חקירה באזהרה היא להכין כמו שצריך את החשוד לקראת החקירה. למשל ייעוץ כיצד להגיב ומה לא לומר, תוך שמירה על האינטרסים המשפטיים לאור המקרה ונסיבותיו. עורך הדין מספק ללקוח את מלוא הידע ולעיתים גם את הכלים שיאפשרו לקבל החלטה מתאימה שתהיה בעלת משמעות להמשך ההליך, הן במשטרה והן מול בית המשפט. 

השפעת חקירות באזהרה על חשודים

יש עוד דבר חשוב שצריך לומר לגבי חקירה באזהרה. לחקירות משטרתיות, במיוחד כאלה שבהן ניתנת אזהרה, עלולה להיות השפעה עמוקה על חשודים. בין התוצאות שאפשר לציין, ישנו המתח והחרדה הנלווים לכך. בנוסף, עשויה להיות פגיעה במוניטין האישי או המקצועי. חקירה לרוב גורמת למתח רגשי ועשויות לבוא לאחריה הגבלות שונות למשל בנושא חופש התנועה בישראל או ממנה. 

מעבר השפעה המידית, אנשים העומדים בפני חקירה באזהרה צריכים גם לתת את הדעת על השלכות נוספות, ארוכות הטווח. כך כמובן האפשרות של הגשת כתב אישום פלילי והאפשרות לעמוד בפני סנקציות שונות. לכן, ההחלטה מה לעשות, איך לעשות ומתי לעשות, לרוב תתבסס על ייעוץ נבון מעורכי דין בעלי התמחות פלילית. 

בחירת משרד עורכי הדין הפלילי הנכון

בחירת עורך דין חקירה באזהרה איננה עניין מובן מאליו. מדובר בהחלטה לפעמים משנת חיים  עבור המעורבים בחקירה כזאת. בחירת משרד עורכי הדין המתאים נעשית בכמה דרכים. למשל צריך להתייחס לניסיון של  עורך דין חקירה באזהרה בטיפול במקרים דומים. ההצלחה המקצועית של עורך הדין בעבר והיותו בעל ידע מעמיק במשפט הפלילי הישראלי, הם חלק חשוב בשיקולי הבחירה. 

ישנן לא מעט דרכים כיצד למצוא משרד עורכי דין פלילי ברמה גבוהה במיוחד. למשל חיפוש של המלצות מחברים או דרך גורמים אמינים ברשת. פניה יזומה למשרדי עורכי דין, שמתמחים בטיפול באישומים פליליים דומים. אין ספק, חקירה באזהרה היא דבר שמחייב התייחסות בכובד ראש. עורך דין מקצועי מסייע לשמור על זכויותיו של החשוד, הן במהלך החקירה ואם צריך – גם מול בית המשפט.

אודות

משרד עוה"ד חדוה לוין הוקם בשנת 1991, ועוסק במשפט פלילי, בדין משמעתי, בדגש על רשלנות רפואית.
עו"ד חדוה לוין פועלת כעורכת דין מזה כ-40 שנה. בעלת תואר ראשון במשפטים ((LL.B מאוניברסיטת בר-אילן משנת 1981.

תחומי התמחות

לייעוץ ראשוני

דילוג לתוכן